BAŞLANGIÇ

 

Hayat meçhul bir rüya gibidir, zamanı, yeri, ve içindekileri bilemezsin. Hiç ummadığın yerlerde, hiç ummadığın bir şekilde, hiç ummadığın şeylerle karşılaşabilir insan. Onun için her şeye hazır olmamız gerekir.

Yazmak, en güzel eylemdir nezdimde. Düşle hayal arasındaki mesafelerin yokuşunda, güneşin aydınlığına tırmanmak gibi bir estetik mana. Şiirle, edebiyatın masmavi deryasına kendimizi bırakmak, güvencesiz, korumasız. Sanatın, felsefenin, toplumsal bilimlerin çemberinde rotasız yolculuğa çıkmak gibi. Böyle başladım yazmaya, böyle çıktım edebiyat seyahatine.

Gönül ile sevgi arasındaki urgan müstahkem olunca mesafelerin uzaklığı, vuslata engel değildir. Duyguların çekim kuvveti daima dağların yüksekliğine galiptir.

Ben bir memleket sevdalısıyım, ben bir halk şairiyim, ben gönül nidasıyım, bu toprağın sesiyim. Bütün hayallerim, düşlerim bu coğrafyanın sadık insanlarının mutluluğuna dairdir. Onların mutluluğuyla, mutlulanır, sevinçleriyle coşkulanır, dertleriyle, kederlenir yüreğim.

Ben yosunlu düşlerin kenti, yalnızlığın labirenti Dargeçit ilçesindenim. Faruk kardeşimin davetiyle sizinle bundan sonra Midyat sitesi www.midyat.net’te ,  toplumsal konuları, eğitim çalkantıları, edebiyat gülşenini, memleket sorunlarını hasbıhal etmeye çalışacağım.

Dilim döndükçe, kalemim ihanet etmedikçe, belli aralıklarla, Allah izin verirse, bu köşede sadakatli bir dostluk yolculuğuna çıkacağız. bazen coşkun, bazen suskun, bazen dargın, bazen de sürgün bir güvercin misali şehir şehir, memleket memleket gökyüzünü dolaşacağız.

Öncellikle ülkemizin en güzel ilçesi, Mezopotamya’nın prensesi, medeniyetlerin beşiği, Midyat’ımızın, en temel sorunları eğitim konusunu ele alacağım.

Bu kadar şehirleşmiş, belediyecilik anlayışı gelişmiş, sosyalleşmiş, modern bir kent, hala neden bilimsel ilerlemelerin uzağında, hala neden eğitim seviyesi bu denli düşük, bunun temel sorunlarını, nedenlerini enine boyuna tartışacağız.    

Bireysel kaynaklı problemlerin, toplumsal gelişmenin önündeki engellerini tespit edip, bu konudaki aksaklıkların önüne geçmenin arayışına gireceğiz. Doğal kültürümüzün kronikleşmiş, kangrenleşmiş, sosyal hastalıklara çözüm yolu bulmaya çalışacağız.

Günümüz dünyasının modern bireyi, normal eğitim standartlara ulaşmış bir öğrenci tipolojisini oluşturmaya çalışacağız. Okullardaki fazla sınıf mevcudiyetinin, okul araç gereçlerin, materyallerin eksikliklerinin, öğrenmen-öğrenci faktörünün, eğitim sisteminin çarpıklıklarının, kullanılan model ve yaklaşımların, uygulanan teknik ve yöntemlerinin, başarıya olan etkisini araştıracağız.

Birer ticaret yuvası haline gelen dershanelerin, bu denli çoğalmasının altındaki nedenleri, düz okul düzeyindeki öğrencilerin ile dershane öğrencilerin birbiriyle olan ilişkileri, mücadelesi, benzerlikleri, farklılıklarını inceleyeceğiz.

 Düşük gelirli ailelerin eğitime katmamasının, en temel ihtiyacı olan eğitimden uzaklaştırmasının, özel derslerin, özel üniversitelerin, özel okulların haklı ve haksız yanlarını gündeme taşımaya çalışacağız.

Dershaneleri zorunlu kılan eğitim algısını değiştirmenin yollarını arayacağız. Güzel ilçemiz midyat’ın ve çevre il ve ilçelerin eğitim seviyesinin yükselmesinin, toplumsal gelişmelerle kalkınmasının, gündelik bilgilerin ışığında, pozitif bilimlerle entegre olmasının, daha iyi bir gelecek, daha iyi bir yaşam için el ele, hep beraber akılcı, bilimsel çözüm yollarını bulacağız.

HAŞEMOĞLU KUDBETTİN ÇELİK

Yazarın Diğer Yazıları

YAPILMIŞ YORUMLAR

mehmet selim ÇİÇEK - 2010-02-19 18:15:14


merhabalar Kutbettin heval...

Ne güzel bir başlangıç.

Kısa bir zamanda aranızda olmam dileğimle.

Büyük saygımla.

Yorum Yaz / Bilgi Ekle

Yorumunuz (yazınız) editörlerimizce indelendikten sonra burada yayınlanacaktır...

Adınız/Soyadınız *

E-mail adresiniz

Yorum Detayı *