DİMYAT?A GİDERKEN MİDYAT?TAN OLMAK?

 

              Sanırım ‘‘Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak’’ atasözünü duymuyanınız yoktur. İsim benzerliğinden dolayı bazen Türkiye’de Midyat ile karıştırılan pirinciyle meşhur Dimyat, Mısır’ın kuzeyinde bulunmaktadır.

            Mısır başta Kahire, İskenderiye, Luxor, Assuan, Hurghada ve Sharm el Sheikh gibi şehirleri olmak üzere tarihi ve doğallığıyla isim yapmış bir ülke. Malumunuz üzerine en bilien yapıtlarının başında hala gizemini koruyan piramitleri bulunmakta. Bendeniz de bu gizemli piramitlerin merakından mıdır bilinmez öğrenci halimle yaz boyunca biriktirdiğim üç beş kuruşu harcamak üzere Mısır’a gitmeye karar verdim. Mardin gibi ‘taş’ıyla meşhur bir memleketten olan birinin, Mısır gibi ‘taş’ıyla maruf bir diyara olan ilgisi çok mu normal ya da çok mu anormal bilemiyorum doğrusu. Mardin’in de Mısır’ın da taşı meşhur dediğimize bakmayın tabi, Mısır tüm dünyanın bildiği ve milyonlarca insanın akın akın ziyaret ettiği bir yer. Çünkü gerekli reklamı yapılmış bir bölge, ancak turizm altyapısının çok iyi olmadığını ifade etmekte yarar var tabii ki.  Beni ilgilendiren tarafı Mısır’ın, milyonlarca turisti nasıl çektiğidir. Gezip, görüp eğitimimle ilgili bazı araştırmalarda bulunmak üzere 10 Eylül sabahı inşallah Mısır’a gideceğim. 8 gün boyunca  münferit olarak en tanınan şehirlerini gezerek notlar alacağım inşallah. Sorunsuz gider de dönersek inşallah notlarımı sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Umarım hem kendim için hem de bölgemiz için olsun güzel gözlemlerde bulunabiliriz. Mısır ile kıyaslamak çok doğru olmayacak elbette ama bizim şehrimizin de artık hak ettiği kadar turist tarafından ziyaret edilmesini istiyorum. İnsanlar gelen turistlere iyi ve verimli hizmetle sunarak paralar kazansın da bu memlekette gün yüzü görsün istiyorum. Turizm bu bölgenin gelişmesine en büyük katkıda bulunacak parametrelerin başında geliyor.

          Tabii madalyonun bir de öbür yüzüne değinmeden olmayacak elbette, İstanbul’dan Midyat’a gelmek uzun süredir hem eğitim hayatımın sürmesi hem de işimden dolayı bir türlü nasib olmadı. Bu bayram iznini Mısır’da geçirmeye karar verince düştüğüm dururu açıklamak için şu sözü söylemeden geçemeyeceğim: ‘‘Dimyat’a gezmeye giderken, Baba ocağı Midyat’tan olmak‘’…

           Allah bir kaza bela vermezse dönüşte görüşmek üzere inşallah. Şimdiden Hayırlı Bayramlar! Kalın sağlıcakla.

           Selam ve dua ile…

 

Mehmet Faruk ERTEKİN

Yazarın Diğer Yazıları

YAPILMIŞ YORUMLAR

henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz / Bilgi Ekle

Yorumunuz (yazınız) editörlerimizce indelendikten sonra burada yayınlanacaktır...

Adınız/Soyadınız *

E-mail adresiniz

Yorum Detayı *