Kandil?den Gelenler Askere Çiçek Vermeliydi.

Mardin’de Eğitim-Bir-Sen ve Memursen ortaklaşa düzenledikleri Statüko ve Değişim Kıskacındaki Ülke: Türkiye konulu konferansta konuşan Araştırmacı-Yazar Altan Tan, dünyadaki değişimlere ve Türkiye’de politik sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu

 

 

Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Konferans salonunda yaklaşık bin kişiye konuşan Tan, dünyadaki sosyal ve kültürel değişmelerinin çok hızlı yaşandığını ve bunun sosyal mesafesinin daha da kısalttığının altını çizdikten sonra yaşanan değişimimin politikaya yansımasını da değerlendirdi.

 

Mezopotamya’nın farklı din, dil ve mezheplerden meydana geldiğini ve bu farklılığın barışçıl bir şekilde bir arada yaşamayı becerdiğini burgulayan Tan, cumhuriyetin kuruluşuyla bunun tel dil, tek kültür ve hatta tek dine indirgenmek istendiğini ancak cumhuriyetin kadrolarının bunu başaramadığını ileri sürdü. Çünkü Kürtlerin ve Müslümanların gayri Müslimlerinin buna itiraz ettiklerini savunan Tan, bu eksende uygulanan politikaların bu coğrafyada gerginliğe neden olduğunu belirtti.

Obama’nın ABD’nın başına geçmesiyle beraber dünyada yaşanan politika değişikliklerinin Türkiye’deki statükocu güçlerini Kürtler ile Müslümanlarla barışmaya zorladığını dile getiren Tan, ancak hala statükocu güçlerin değişime karşı direndiğini söyledi. Bu güçlerin CHP ve MHP olduğunu vurgulayan Tan, değişimi AK Parti ve biraz da şu anki BDP’nin ister göründüğünü ancak Demokratik Açılım adı altında yaşanan bu değişimin başında olduğunu kısa sürede değil de orta ve uzun vadede bu değişimin başarıya ulaşacağını ileri sürdü.
 
STATÜKO’NUN GÖLGESİ SİYASETİN ÜZERİNDE
 
AK Parti ve BDP’nin içinde bazı unsurlarının da değişimi istemediklerini bu tespite söylem ve davranışlarından vardıklarını belirten Tan, başta Kürtler olmak üzere Türkiye’de değişim isteyen çevrelerin bir güç halinde bir araya gelmesi gerektiğini söyledi.
Demokratik sürece dair Ak Parti’nin içerisinde çözüme dair hassasiyetlerini söylemlerine ısrarla yansıtan çok önemli siyasetçilerin olduğunu ancak buna karşı statükonun hamiliğini yapanların siyasetin üzerindeki gölgelerinin de hala aktif bir şekilde sürdüğünü şöyle örnekledi; Mardin’de Ahmet Türk ve Emine Ayna’nın karşısına AK Parti’nin bir korucu başına 2007 genel seçimlerinde listede birinci sırasında yer verdiğini vurgulayan Tan, bununla da iktidar partisinin bazı unsurlarının statükodan yana tavır aldığını göstermektedir". diye konuştu.  

Kandil’den gelen grubunun sözcüsü eğer Yozgatlı bir askere karanfil uzatsaydı barış adına daha somut sonuçların önü açılabilirdi, diye konuştu.

Faraç ÇOBANOĞLU/MARDİN

Kaynak: Mardinlife

YAPILMIŞ YORUMLAR

henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz / Bilgi Ekle

Yorumunuz (yazınız) editörlerimizce indelendikten sonra burada yayınlanacaktır...

Adınız/Soyadınız *

E-mail adresiniz

Yorum Detayı *