MİDYAT KALKINMA KOMİSYONU

 

          ‘‘Zincir, en zayıf halkası kadar kuvvetlidir.’’ Yani bir zincirinin parçaları ne kadar güçlü olursa olsun, zincirinin sağlamlığı en zayıf halkasıyla aynı değerdedir. Zayıf halka koparsa tüm düzenek bozulur. Bir bölgenin kendini kalkındırması da bu zincirinin durumuna benzer. Hayvancılıkta büyüme oranlarınız yükselirken, ticaretiniz zayıf kalırsa yarım kalırsınız, bölgenize gelen turist sayısı milyonu geçerken eğitim sisteminiz Türkiye’nin son onuna abone oluyorsa kalkınmış sayılmazsınız.

          Turizm, eğitim, hayvancılık, tarım, ticaret ve el sanatları şu an için Midyat’ın tartışılması gereken konularının başında geliyor. Maalesef bu bahsettiğimiz başlıkların hiç birinde olmamız gereken seviyelerde değiliz. Üstelik bulunduğumuz bu alt seviyeler kimsenin umrunda bile değil. Birileri her yıl bu başlıkları çeşitli seçim çalışmalarında ya da toplantılarda klişe laflarla üstün körü geçmek dışında kılını bile kıpırdatmıyor. Yeşil kart dağıtmaktan, kömür ve erzak yardımlarında bulunmaktan, okullarda son kullanma tarihi geçmiş şiirler  ezberletmekten, ilçeye gelen turistlere Tayvankari telkari kakalamaktan, ticareti bırakıp faizle para kazanıp yuva yıkmaktan, sağlıksız gübrelerle şişirilmiş kavun satmaktan vakit kalmıyor tabi gerçek manada kalkınma nasıl olur konusunu konuşmaya haklı olarak.

          Adıyaman, gelen turistlerden ekstra bir kuruş nasıl kazanılır diye hesaplar yapsın, Bitlis LYS’de Türkiye birincisi olsun, Batman sanayisi alsın başını gitsin, Şanlı Urfa Büyükşehirlik elde etsin vs. siz de akşam haberlerinde Çarkıfelek’ten vakit kalırsa komşu kentlerinizden kalkınma müjdelerini izleyin.

          Sahi çok mu zor bir adet bürokrat, bir adet belediyeci, bir adet polis, bir adet asker, bir adet öğretmen, bir adet çiftçi, bir adet tüccar, bir adet eczacı, bir adet öğrenci, bir adet doktor, bir adet muhtar vs. toplansanız haftada bir günün bir saati? MİDYAT KALKINMA KOMİSYONU adı altında bir heyet oluştursanız? Her hafta farklı bir alandan bir ağabeyimiz bu komisyona ev sahipliği yapsa, kendi alanıyla ilgili brifing verse, sorunları masaya yatırsanız ve el birliğiyle çözmeye yönelik fikirler ileri sürseniz güzel olmaz mı? Bu komisyonun haftalık ya da aylık bülteni oluşturulup halka dağıtılsa, halkımız da birilerinin kendileri için birşeyler yapmak istediğinin moraliyle daha azimli, daha verimli, daha kaliteli işler ortaya koysa kötü mü olur yani? Bu gelişmeler cehaletin, yolsuzluğun, yoksulluğun, çok boyutlu terörün vs. önünü kesse ve Midyat gerçekten Medeniyetler Şehri olsa çok mu hayalperest olmuş oluruz?

          MİDYAT KALKINMA KOMİSYONU’na geri dönecek olursak. Bu komisyonun sağlık, eğitim, tarım, turizm, gençlik, kadın vs. başlıkları adı altında birer de alt komisyonları olsa, bu alt komisyonlar kendi alanlarıyla ilgili çalışmalar yapabilir, proje yarışmaları düzenlenyebilir, bilgilendirici broşür ve kitapçıklar dağıtabilirler. Türkiye’nin ve dünyanın bir çok yerindeki önemli noktalarda bulunan Midyatlıları konferanslara ve sempozyumlara davet edebilirler.

          MİDYAT KALKINMA KOMİSYONU her türlü fikir ve tavsiyeye açık olduğu için daha fazla detaya girmeyeceğim. Biz böyle bir çalışma yaptıktan sonra zincir halkaları tek tek güçlenecek ve o zaman kuvvetli bir zincir oluşacaktır. Zayıf halkanın olmaması halinde ancak zor dönem ve durumlarda düzenimizin bozulmasını önleyebiliriz.

 

            Selam ve dua ile…

Yazarın Diğer Yazıları

YAPILMIŞ YORUMLAR

henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz / Bilgi Ekle

Yorumunuz (yazınız) editörlerimizce indelendikten sonra burada yayınlanacaktır...

Adınız/Soyadınız *

E-mail adresiniz

Yorum Detayı *