Midyatlı Milletvekili ile raportaj

 

Serpil Midyatlı (Sosyal Demokrat Parti-SPD): 1975 Kiel doğumlu olan Serpil Midyatlı, ticaret lisesi mezunu. 1994 yılından Schleswig-Holstein eyaleti’nin başkenti Kiel’de gastronomi alanında eşi ve hemşerimiz Atilla Kadir Midyatlı ile işyerleri işleten Serpil Midyatlı, yaklaşık 10 yıl önce CDU’lu Hessen Eyaleti Başbakanı Roland Koch’a kızarak SPD’ye girdiğini söylüyor. 2000 yılından beri SPD üyesi olan Midyatlı, Schleswig-Holstein SPD Yönetim Kurulu üyeliği de yapıyor. Türkler’in yoğun olarak yaşadığı Gaarden ilçesinin SPD yönetim kurulunda olan Midyatlı, 2007 yılından beri partisinin eyalet yönetim kurulu üyesi ve göç politikası sözcüsü. Serpil Midyatlı iki çocuk annesi (Toskan 6 yaşında, Altan 1.5 yaşında).

Almanya’da siyaset yapmanın zorlukları nelerdir?

Almanya’da siyaset yapmanın gerçekte bir zorluğu yoktur. Siyaset yapmanın en önemli kuralı dürüst olmaktır. Seçmen size destek vermeden önce sizin ne kadar  dürüst olduğunuz ve yapmak istediklerinizde ne kadar samimi olduğunuza bakar öncellikle. Eğer dürüst bir şekilde siyaset yapıyorsunuz hiçbir zorlukla karşılaşmazsınız.

Bir göçmen olarak siyaset yaparken ne tür zorluklarla karşılaştınız?

Bir göçmen olarak özellikle SPD’de hiçbir zorlukla karşılaştığım söylenemez. Göçmen olarak siyaset yaparken zorluk değil tam aksine hep destek gördüm. Partim tarafından eyalet meclisinde göçmenlerin sorunlarıyla ilgili sözcülüğe seçilmem bu desteğin bir göstergesidir diye düşünüyorum. Göçmenlerin sorunları derken sadece Türkiye’den göç edenler değil tüm dünyadan Almanya’ya göç eden insanların problemlerine çözüm bulmak öncelikli hedeflerimizdendir.

Almanya’da Belediye hizmetleri ile Türkiye’deki Belediye hizmetlerini karşılaştıracak olursak neler söyleyebilirsiniz?

Almanya’da belediye hizmetleri ile Türkiye’de sunulanlar arasında önemli farklar var. Belediye hizmetlerinden anlaşılması gereken sadece altyapı hizmetleri değildir. Altyapı hizmetleri zaten belediyelerinin öncelikleridir. Bunun dışında sosyal belediyecilik alanında da hizmetlerin vatandaşa sunulması gerekir

Sosyal Belediyecilik derken neler anlamamız gerekir?

Sosyal belediyeciliğin içeriğini tek tek anlatmaya çalışırsak sanırım günlerce konuşmamız gerekir. Ama sosyal belediyecilikten anlamamız gereken öncelikle vatandaşın her türlü sorununa çözüm getirilebilmesidir. Örnek verecek olursak Almanya’da 3 yaşına gelen her çocuğa belediye kreş bulmak zorunda. Kreş parası veremeyen ailelerin çocuklarının ücretlerini belediye sağlamak zorundadır. Çalışmayan ailelerin başta ev olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının belediye tarafından sağlanmaktadır. Sosyal belediyecilik demek Vatandaş odaklı ve problemlere çok hızlı bir şekilde çözüm üretebilen bir anlayıştır.

Yakın bir zamanda Midyat’a yaptığınız geziden ne tür izlenimlerle döndünüz?

Öncellikle ben bir Midyatlıyım ve Midyat’ı gelişmiş görmek beni  mutlu edecektir. Midyat’ta ilk izlenimlerim çok göç aldığı ve büyüdüğü şeklindeydi. Farklı nedenlerle Midyat’tan göç eden insanların tekrar geri dönmeleri ve ufakta olsa yatırımlar yapması sevindiricidir. Gençlere iş ve eğitim imkanları sağlanmadığı  zaman ilerde çok büyük problemlerle karşılaşılacaktır. Midyat’ta eski evlerin restore edilip turizmin hizmetine sunulması son derece sevindiricidir. Yeni yapılacak binalarında eski mimariye uygun olarak inşa edilmesi  ve çok katlı binaların eski  şehrin görünümünü örtmemesi gerekir. Bir de Midyat’ta şahit olduğum en büyük problemlerden bir tanesi de arsa fiyatların yüksekliğiydi. Arsa fiyatlarının yüksek olması kısa sürede çok kazanç sağlıyormuş gibi görünse de uzun vadede emlak fiyatlarının düşmesine neden olacaktır. Amerika’da yaşanan mortage krizi ile hatırlanacağı üzere kredi ile çok sayıda evler yapıldı ve daha sonra alınan krediler ödenemeyince emlak fiyatları çok düştü ve krize dönüştü. Midyat’ta önümüzdeki yıllarda bu tür problemlerin yaşanmaması için şimdeden tedbirlerin alınması gerekir diye düşünüyorum. Belediyenin acilen bu duruma çözüm araması Midyat’ın geleceği için çok önemlidir. Biz Almanya’da belediyecilik alanında yaptığımız her şeyi sadece bugünü değil önümüzdeki 10, 20 yılı ve daha uzak geleceği düşünerek planlarız. Midyat’ta yapılacak her şeyin ilerisi düşünülerek planlaması gerekir diye düşünüyorum .

Midyat’ın ilk web sitesi olan Midyat.net için neler düşündüğünüzü öğrenebilir miyiz?

Uzun yıllardır Midyat.net’i yurtdışından takip ediyorum. Midyat.net in objektif ve tarafsız çizgisini koruyarak sorunları gündeme getirmesini takdir ediyorum.

Serpil Midyatlı ve Eşi Atilla Kadir Midyatlı

Biz  de Midyat.net sitesi olarak değerli vakitlerini bizlere ayıran hemşerimiz ve gurur kaynağımız milletvekilimize teşekkür ediyoruz.

YAPILMIŞ YORUMLAR

Atilla Midyatli - 2010-08-26 09:49:29
Selamlar..
Cemil bey yorum icin tesekkurlerde... Memlekette bir seylerin ters gittigini anlatmaya calistik bizlerde... Memleket buyudukce buyuyor dogrudur ama; yanlislik; " Fiyatlarin artisi ile talebin artmasinin dogru orantisi!"
Ekonomide en basit genel kuraldir "Talep artisi ile fiyatlarin yukselise gecmesi dogal olanidir...yakin zamanda bunun ceremesini cekecek insanimiz icin dusunulmesi gereken ve bizi endiselendiren konu bu..
sevgiler...
ayhan ayan - 2010-08-19 23:53:14
serpil hanim soyledeleriniz cok guzel de. kendi melmleketiniz ne.halde birde yakindan bakin niye midyat cok goc almis niye sence.bu kadar koy yakildi bukadar insan olduruldu bunlari dile getir.yoksa midyata arsa yukselmis yok kriz mis. saygilar
sabri oruç - 2010-08-19 19:16:10
Merhaba serpil abla nasılsın?İnşaallah iyisindir.sana ve eşine başarılar dilerim.
cemil rtunc serpil hanıma hayatın da cok başarılı olmasını daha da cok guzel yerlere makam lara layık bir midtyat lı olarak cok mutluyuz başarılar - 2010-08-19 11:18:18
başarılar biz nerde olsak da kendi midyat dımızı unut mayacaz şuanda istanbul da dunyanın heryerin de cok varlıklı insanlarımız var birgun midyat da sıgmaya calışsak da orada yaşamak birgun her insana nasip olmayacak cunku buyudukce buyuyor ama fiyatlar yukseldikce talep artıyor
şirin baran - 2010-08-19 10:22:32
selam arkadaşlar size çok teşektür ederim

Yorum Yaz / Bilgi Ekle

Yorumunuz (yazınız) editörlerimizce indelendikten sonra burada yayınlanacaktır...

Adınız/Soyadınız *

E-mail adresiniz

Yorum Detayı *