Ekleme Tarihi: 11.05.2008 09:51:56
TEGV’DE tango rüzgarı

Farklı inanç ve kültürleriyle yüzyıllardır bir arada yaşamayı başaran ve bu yönüyle de dünya insanlarının ilgisini çekmeyi başaran Midyatlıların kültürüne şimdi de Arjantin Tango’su girdi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Midyat Öğrenim birimi kişisel gelişim etkinlikleri çerçevesinde çocuklara tango dansı öğretiyor. İlçede ilk kez verilen tango dansı eğitimi buluşmalarının ardından çocuklar topluluk önünde hünerlerini sergileyecekler. Eğitim programını tamamlayan çocuklar, sokak şenliğinde bir araya gelerek dans edecekler.

 

Çocuklara tango dansını sevdiren Birim Sorumlusu ve Eğitmen Kadir Kurt, derslerde teknik, taktik, özel antrenman ve oyun kurallarını gösteriyor. İlk zamanlarda tango dansı hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan ve figürlerini oynamakta zorlanan çocuklar, şimdi ise eğitmenlerini şaşırtacak düzeyde dans öğrendiler. Birimde tango dansı eğitimi alan çocuklar haftanın üç günü dokuz saat bir araya gelerek partnerleriyle dans ediyor. Etkinliğin ilk zamanlarında partnerleriyle yan yana gelmekten çekinen çocuklar tango eğitimi sayesinde birbirleriyle kaynaştılar ve dans dışındaki zamanlarında da birer iyi arkadaş oldular.

 

Tango dans etkinliğine her hafta kulaktan kulağa duyan yeni üyeler de katılıyor. Bugüne kadar 20 civarında çocuğun katıldığı etkinliğe annelerde ilgi göstererek çocuklarını izlemeye geliyor.

 

Dans Eğitmeni Kadir Kurt, hafta içi okulda yoğun bir tempoda çalışan öğrencilerin burada dans ederek stres attıklarını, dans etkinliğinde aldıkları teorik eğitimi pratikte gerçekleştirmek ve sosyal bir ortamda bulunmak isteyen öğrencilerin de buraya geldiklerini söyledi. ‘Bu buluşmaları sürdürüp, gelenekselleştireceğiz’ diyen Kurt, tangoyu ruhuna uygun olarak halka açık bir yerde sunacağımız günü iple çekiyoruz. Eğitimin verildiğini duyan ve izleyen herkes de bu dansı sevdiğini söylüyor. Bizi izleyen herkes etkileniyor ve bizleri izlemek için eğitim yapıldığı günleri iple çekiyor.

 

Eğitmen Kadir Kurt, Mevcut uzman öğretici öğretmen kadromuzla özgüveni yerinde, mükemmel dans edebilen yeni nesil çocuklarımızı yetiştirmek amacındayız. Tango dansıyla çocuklar kendi özgüvenini sağlarken, hayata yeni bir umut, yeni bir tutku ve heyecanla sarılmasını sağlıyor.

 

Çocuklar tangoya yatkın

Çocuklar daha ‘anne’ demeden el çırpmayı, göbek atmayı öğreniyor. Doğuştan müzik var içimizde, müziğe ve dansa karşı müthiş bir yetenek var çocuklarımızda. İlk başlarda birkaç çocuk ile başladığımız eğitimin ilerleyen buluşmalarında katılım giderek arttı. Birimde çok renkli içi kıpır kıpır çocuklar bir araya gelerek tangonun keyfini yaşıyorlar. Bizim düzenlediğimiz, okulların ve farklı organizasyonlarda artık çocuklarımız tango dansını rahatça çıkıp sergileyebiliyorlar. Tango herkes içindir. Biz de çocukları tango yapmaları ve kendilerini bu biçimde ifade etmeyi öğrenmeleri için cesaretlendirmeye çalışıyoruz. Önemli olan, insanın sadece kendisi için bunu yapması ve keyif alabilmesidir.

 

Dansların Şahı
Kurt, bana göre tango dansların şahıdır! Çocuklara tango öğretmek ve onların dans ettiklerini görmek büyük bir haz benim için. Özellikle gençlerin bu dansla ilgilenmeleri mutluluk verici, derslerde istekli ve öğrenmeye açık olmaları bizi daha da teşvik ediyor. Kendi adıma tangosuz geçen bir hayat düşünemiyorum.

 

Bir sevgi dili

Tango hayat gibi. Sosyal bir ortamda, artistik bir aktivite yapılıyor. Tango “evrensel” bir dil. Herkes birkaç kelime “tango” bildiği zaman başkası ile “konuşabilir”, tanımadığı biri veya başka bir ülkeden biri bile olabilir.  Hiç tanımadığımız bir insanla bile sadece tango sevgisinde buluşup tango yapabiliyorsunuz. Bu işi öğrenebilmek, yalnızca dans ederken değil, öncesinde ve sonrasında da birbirimize iyi davranmayı, birbirimize sevgiyle yaklaşmayı gerektirir. Tango sevgi üzerine kurulu bir vücut dilidir. Tango iki insan arasında yaşanan bir diyalogdur, bu paylaşımın dışarıdan nasıl göründüğü değil.

 

Yürüyen herkes tango yapabilir!

Bugün, özellikle büyük kentlerde birçok kişi kurslara giderek tango dansı yapmayı öğreniyor. Sonra da bu becerilerini partilerde, kutlamalarda, anma günlerinde filan sergiliyorlar. Özetle tango son yılların moda dansı. Yürümeyi bilen herkes tango yapabilir. Türkiye'de biliyorsun son zamanlarda televizyonlarda dans yarışmaları sayesinde dansa merak artmaya başladı ve dans ederek ünlü olmaya çalışan, dansı meslek olarak seçmek isteyenlerin sayısında bir artış var.

 

Çocuklar mutlu

Tango kursu öğrencisi Betül Okut, “Tango dansını öğrendiğim için çok mutluyum. Arkadaşlarım bana çok özeniyor, onlarda öğrenmek istiyor. İlk başlarda öğrenememe diye korkmuştum. Hocamız gayretiyle kısa zamanda dans oynamayı öğrendik. Artık bunu geliştirmek için çalışıyoruz” dedi.

 

Lokman Acar, “TEGV’de çok birçok etkinliğe katılarak kendimizi geliştirme şansını buluyoruz. Çok şey öğrendik ve öğrenmeye de devam ediyoruz. Tango dansı sadece bunlardan birisidir. Tango dansını öğrendikten sonra bende çok farklı duygular oluştu. Dansın insanı değiştirdiğini gördüm. Hocamıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

 

Mehmet Halis İŞ _ Midyat Habur Gazetesi

E-Mail: midyathabur@yahoo.com - 0542 250 0191